Wodogrzmoty Mickiewicza – atrakcja Tatrzańskiego Parku Narodowego

Malownicze wodospady w Tatrach wysokich. Tworzone przez trzy większe: Wyżni Wodogrzmot, Pośredni Wodogrzmot i Niżni Wodogrzmot. Pierwsza cześć nazwy pochodzi od charakterystycznych grzmotów, zaś druga nawiązuje oczywiście do naszego polskiego poety, choć sam nigdy nie odwiedził tego miejsca.

Wodospady Mickiewicza – historia

Skąd nazwa Wodogrzmoty Mickiewicza? Pierwszy człon w gwarze podhalańskiej oznacza wodospad o dużej masie wody, spadający z hukiem głośnym jak grzmot. Natomiast drugi został nadany przez Towarzystwo Tatrzańskie w 1891 roku, upamiętniające sprowadzenie dokładnie rok wcześniej prochów Adama Mickiewicza z Francji do Polski na Wawel. Co więcej nazwisko naszego wieszcza nazywano także Dolinę Rybiego Potoku, jednak po czasie zmiana nie przyjęła się. Będąc przy najniższym strumieniu macie okazje zobaczyć tablicę informującą o zaistniałym wydarzeniu. Warto zaznaczyć, że Adam Mickiewicz nie był w żaden sposób związany z tym miejscem, nawet nigdy nie odwiedził tych rejonów. Jedynie pojedyncze wzmianki o Tatrach znajdziemy w napisanym przez niego utworze Konfederaci barscy. W XX wieku w rejonie słynnych Wodogrzmotów stały dwa budynki, pełniące funkcję gospód. Pierwszy z nich uległ zniszczeniu przez lawinę śnieżną w 1911 r. Drugi został rozebrany 1925 roku na zlecenie Fundacji Kórnickiej.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Paweł Gierasimczuk (@zolwiczek12)

Fot. Instagram @zolwiczek12, www.instagram.com/p/BdXDTV0HIMx/

 

Wodospady Mickiewicza – jak dotrzeć?
Wodospady znajdują się dokładnie w miejscu połączenia Doliny Białki i Doliny Roztoki, przy popularnej drodze nad Morskie Oko. Tuż za nimi jest skrzyżowanie z zielonym szlakiem, prowadzącym na prawo do Doliny Pięciu Stawów, a na lewo do schroniska w Roztoce, będącego bardzo przydatną i dobrze ulokowaną bazą na wycieczki w rejonie Tatr Wysokich. Jeśli wybierzecie się na taka wycieczkę, najlepiej samochód zostawić na parkingu na Palenicy Białczańskiej, koszt całodziennego postoju wynosi 30 zł.

Fot. Instagram @gabsy44, www.instagram.com/p/CFr64RWnTvA/

Wodospady Mickiewicza – morsowanie

Morsowanie to nie tylko forma rozrywki i ciekawy sposób na aktywność na świeżym powietrzu, dlatego Wodogrzmoty Mickiewicza to kolejne świetne miejsce, gdzie można zażyć zimnych kąpieli i wzmocnić swój organizm. Z Wodospadu warto się przespacerować w kierunku Morskiego Oka, skąd widać najwyższy szczyt w całych Tatrach, czyli Gerlach.

Źródło: portaltatrzanski.pl, @bmprejs, www.instagram.com/p/5hmbDSmXMu/