Trzęsawka, czyli termogeneza drżeniowa to mimowolne drżenie mięśni, które wytwarzają duże ilości ciepła, by utrzymać stałą temperaturą ciała. Jest to zjawisko całkowicie naturalne i pożądane po morsowaniu. Pojawia się zazwyczaj jeszcze podczas pobytu w wodzie lub zaraz po wyjściu z akwenu.
Zanurzenie w zimnej wodzie – co się dzieje z organizmem?
W dużym skrócie można powiedzieć, że zanurzenie ciała w zimnej wodzie powoduje reakcje w funkcjach organizmu, które wynikają z naturalnych i chemicznych właściwości wody i które stopniowo lub gwałtownie są przenoszone przez skórę do wnętrza organizmu – w konsekwencji powoduje to zmiany w wydajności i zachowaniu naszego ciała w wodzie.
Zatem czego można spodziewać się podczas morsowania? Zazwyczaj pierwsze zanurzenie powoduje reakcję szokową na zimno – niekontrolowany oddech, szybko bijące serce, gwałtowne zmniejszenie przepływu krwi czy wysokie ciśnienie. Reakcja ta pojawia się w wyniku szybkiego ochłodzenia skóry i może spowodować większe obciążenie serca. Dlatego decydując się na tego typu aktywność fizyczną warto wcześniej upewnić się, że jesteśmy zdrowi i nie ma ku temu żadnych przeciwskazań medycznych. Pamiętajmy również o tym, by do wody wchodzić stopniowo i po rozgrzewce.
Trzęsawka, czyli termogeneza drżeniowa po morsowaniu – co to jest?
Prawdopodobnie większość osób, które zdecydowały się na morsowanie zauważyło u siebie mimowolne drżenie mięśni – czy to podczas pobytu w wodzie, czy zaraz po wyjściu. Jest to tzw. termogeneza drżeniowa. Organizm właśnie w ten sposób próbuje utrzymać stałą temperaturę ciała i stara się rozgrzać. Pamiętajmy o tym, że mimo tego, że zjawisko to często powoduje trudności w przebieraniu czy rozmowie jest całkowicie naturalne i pożądane po morsowaniu. Zazwyczaj przechodzi po kilku minutach lub po godzinie – wszystko zależy od poziomu wychłodzenia organizmu.
Termogeneza drżeniowa po morsowaniu – wpływ na zdrowie
Jak już wcześniej wspominaliśmy termogeneza jest procesem powstawania ciepła i należy do naturalnych przemian zachodzących w organizmie człowieka. Podczas tego zjawiska spalamy kalorie, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Tym samym zanurzenie ciała w zimnej wodzie stymuluje spalanie białego tłuszczu, zakłada się, że zwiększa ilości tzw. brązowych komórek tłuszczowych oraz przyspiesza metabolizm. Morsowanie poprawia także regenerację mięśni, zwiększa odporność oraz poprawia kondycję naszego umysłu. Doświadczenie pokazuje też, że termogeneza aktywowana zimnem wspomaga jakość snu oraz ma pozytywny wpływ na zdrowie naszego organizmu.