Morsowanie – gdzie i jak się kąpać?

Wbrew pozorom kąpiele w lodowatej wodzie wcale nie należą do ekstremalnych wyczynów. To, co jednym wydaje się być niemożliwe, dla innych stanowi niemal codzienność. Tak jest z morsami. Jak już raz wejdą do wody – prawdopodobnie będą to robić regularnie. Jeśli należysz do osób, które chcą spróbować morsowania mamy dla ciebie kilka porad. Morsowanie – gdzie i jak się kąpać?

Gdzie i jak się kąpać?

Kąpać należy się w SPRAWDZONYM zbiorniku wodnym. Najlepiej, aby woda sięgała nam do pasa. Wejście do wody powinno był łagodne, żeby organizm nie doznał szoku termicznego. Morsy najchętniej wchodzą do morza. W głębi lądu korzysta się ze zbiorników ze stojącą wodą (tak jest bezpieczniej), w którym wyrąbuje się przerębel.

Jak się kapać?

Kąpiel w temperaturze ok – 8ºC w słoneczny i bezwietrzny dzień jest najprzyjemniejsza, gdyż takie warunki sprawiają, iż woda wydaje nam się ciepła. Ciało przygotowane rozgrzewką po wejściu do wody o temperaturze wyższej niż temperatura otoczenia przesyła do mózgu informację, że woda jest ciepła. Im większa różnica temperatur, tym przyjemniejsza kąpiel.

Przed wejściem do wody nie pij kawy i alkoholu

Kąpiel ze względów bezpieczeństwa najlepiej przeprowadzać w grupie. Podobnie jak przed każdym treningiem, w dniu zanurzenia nie należy palić, pić kawy, a dzień wcześniej także alkoholu. Tuż przed wejściem do wody nie powinno się rozgrzewać ciała ciepłymi napojami, a tym bardziej alkoholem.

Kiedy kąpiel nie jest wskazana?

Aleksander Panow – lekarz internista, który morsuje od 1967 poleca kąpiele morskie, twierdząc, że jest to forma leczenia zimnem: „Zalecenia i przeciwwskazania do morsowania są podobne jak w przypadku leczenia zimnem. Zimne kąpiele nie są wskazane m.in. przy chorobach naczyń obwodowych, żylakach, zaawansowanym nadciśnieniu tętniczym i chorobach serca” – wyjaśnia. Zanim wejdziemy do wody należy rozgrzać organizm – rozgrzewka jest najważniejsza, jest wstępem do całej zabawy.

Rozgrzewka nie może nas zmęczyć!

Podczas rozgrzewki powinniśmy być ubrani w coś lekkiego, np. dres. Odpowiedni strój to taki, w którym się nie przegrzejemy (spocimy), ale też nie zmarzniemy. Bezpośrednio po rozgrzewce rozbieramy się do kąpielówek . Kąpiel powinna trwać kilka minut w zależności od indywidualnych predyspozycji i być zakończona zanim zaczniemy odczuwać skutki przechłodzenia organizmu.

 

Źródło: www.runners-world.pl