Niedaleko Szczecina znajdziecie mnóstwo ciekawych miejscówek, które zachwycą niemalże każdego odwiedzającego. Takim jednym z najbardziej przyciągającym punktem jest Jezioro Szmaragdowe. Nazwa zbiornika idealnie oddaje zabarwienie wody, które z pewnością dla wielu jest hipnotyzujące.
Jezioro Szmaragdowe – historia
Według informacji na terenie jeziora było dawniej wyrobisko kopalni kredy. Dnia 16 lipca 1925 roku kopalnie zaskoczyła woda, która wybiła się z południowej ściany. Skąd taka charakterystyczna nazwa? Pochodzi od koloru wody, dzięki zabarwieniu związanym z zawartością węglanu wapnia, pochodzącego z rozpuszczenia kalcytu.
Jezioro Szmaragdowe – jak dojechać?
Jezioro znajduje się na obrzeżach Szczecina, nieopodal osiedla Zdroje, na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „ Puszcza Bukowa”. Najszybciej można dostać się na miejsce samochodem. Istnieją dwie opcje dojazdu. Jeśli przyjmiecie miejsce startu plac Kościuszki to kierujcie się w kierunku osiedla Reda. Na rondzie Uniwersyteckim należy skręcić w czwarty zjazd. Następnie na kolejnym rondzie Imienia Hermana Hakena kierować się na ulicę Floriana Krygiera. Jedziecie trasą prosto ponad 7 kilometrów aż do momentu kiedy zauważycie Dziewoklicz. Na skrzyżowaniu należy skręcić w lewo w ulicę granitową, potem drogą przez Batalionów Chłopskich skręcicie w prawo w kopalnianą. Jak już dotrzecie na miejsce to niestrzeżony parking znajduje się po lewej stronie.
Jezioro Szmaragdowe – morsowanie
Jezioro jest odwiedzane przez tutejszych morsów, nic dziwnego, ponieważ jest dość urokliwym miejscem. Oprócz morsowania wokół jeziora znajduje się pełno atrakcji m.in. punkty widokowe, Grota Toepffów, Wzgórze Widok, widok Armatnie i wiele innych. O jeziorze mówi się, że jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Szczecinie, dlatego warto przyjechać z rodziną. Dokoła zbiornika prowadzi ścieżka spacerowa, trasa jest dość łagodna. Warto dodać, że na terenie całego parku znajdują się liczne restauracje oraz kawiarnie, także po spacerze można na spokojnie wypić lub zjeść sobie coś ciepłego.
Źródło: www.polskieszlaki.pl, fot. Instagram @jezioroszmaragdowe, www.instagram.com/p/BtzEuooh2E4/