Z pewnością wiele osób pragnących rozpocząć swoją przygodę z morsowaniem zastanawia się, w jaki sposób zimno działa na organizm. Co się dzieje z ciałem po zanurzeniu w lodowatej wodzie? Czy to bezpieczne? Jakie są zalety tego typu aktywności?
Co dzieje się z ciałem po wejściu do zimnej wody?
Warto zacząć od tego, co dokładnie dzieje z organizmem po wejściu do zimnej wody. Początkowo skóra jest natychmiastowa schładzana, co jest wyczuwalne przez receptory zimna, które znajdują się blisko powierzchni skóry. Skutkuje to zazwyczaj początkowym wdechem, po którym następuje szybki, niekontrolowany oddech, a także wzrost częstości akcji serca i ciśnienia krwi, co można określić szokiem na zimno. Bardzo ważne jest to, by do wody wchodzić powoli, tak by było możliwe kontrolowanie swojego oddechu.
Specjaliści wskazują, że reakcje na nagłe zanurzenie w zimnej wodzie może podzielić na dwie fazy. Wspomnianą wcześniej reakcję szokową na zimno oraz adaptację, która ma miejsce w późniejszym czasie. Ta pierwsza powoduje, że adrenalina przepływa przez nasze ciało, nasze serce przyspiesza, wpadamy w panikę. Chociaż nie możemy wyczuć nasze ciśnienie krwi gwałtownie rośnie, a glukoza i tłuszcze są uwalniane do krwioobiegu, zapewniając źródło energii na wypadek, gdybyśmy potrzebowali szybkiej ucieczki. Tego typu sytuacje powodują klasyczną odpowiedź organizmu „walcz lub uciekaj”.
Kortyzol, hormon stresu, jest uwalniany z nadnerczy, które mogą utrzymywać ten stan do kilku godzin, podczas gdy fala hormonów beta-endorfin w mózgu przynosi ulgę w bólu i daje poczucie euforii. To wyjaśnia, dlaczego tak wiele osób decyduje się na kąpiele w lodowatej wodzie.
Przystosowanie do zimna – po czym poznać?
Z pewnością wielokrotne zanurzanie w zimnej wodzie zmniejsza odpowiedź naszego organizmu na zimny szok. Niejednokrotna ekspozycja na chłód oznacza mniejszą hiperwentylację i możliwość dłuższego pobytu w wodzie, ponieważ będziemy w stanie sprawniej kontrolować swój oddech. Po czym poznać, że przystosowaliśmy się już do zimna? Będziemy mogli to rozpoznać po tym, że będziemy się czuli bardziej komfortowo przy kontakcie z zimną wodą i mniej drżeć, gdy będziemy zanurzeni w wodzie o tej samej temperaturze przez taki sam okres czasu.
Co więcej próg temperatury, przy którym zaczynamy się trząść, również powinien się zmniejszyć.
Jak działa zimno na organizm – zalety
Miłośnicy morsowania od lat cenią tego typu aktywność fizyczną za zdrowotne korzyści jakie płyną z regularnego zanurzania ciała w lodowatej wodzie. Możemy do nich zaliczyć przede wszystkim zwiększenie odporności organizmu, zahartowanie ciała, poprawę wydolności układu sercowo-naczyniowego, poprawę krążenia, lepsze ukrwienie skóry, szybszą regenerację i odżywienie organizmu, wsparcie przy chorobach dermatologicznych czy alergicznych.
Doświadczone morsy wskazują też, że aktywność ta wpływa nie tylko na ich zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. Samo zanurzenie w lodowatej wodzie jest dobre dla organizmu, ale spędzanie czasu w ten sposób wiąże się również z poprawą samopoczucia, buduje poczucie wspólnoty oraz pozwala na pokonanie własnych lęków.