Artykuł sponsorowany. Reklama: kontakt@dlamorsa.pl
Bez wątpienia morsowanie powoduje dreszczyk emocji. Wielu morsów porównuje zanurzenie się w zimnej wodzie do uprawiania sportów ekstremalnych. Czy taka aktywność fizyczna może być porównywalna np. ze skokiem na bungee lub alpinizmem. O tym czy morsowanie jest sportem ekstremalnym spytaliśmy ekspertów SuperUbezpieczenia.pl.
Czym jest sport ekstremalny?
Mówi się, że sport to zdrowie. Czasem jednak chwila nieuwagi może doprowadzić do wypadku i kontuzji, która wymaga długotrwałego leczenia i kosztownej rehabilitacji. Posiadając odpowiednie ubezpieczenie możemy uzyskać środki, które pomogą nam szybciej wrócić do zdrowia.
Polacy kochają sport. Najpopularniejszymi aktywnościami od lat jest jazda na rowerze i bieganie. Polacy coraz częściej jednak decydują się na dyscypliny, które powodują skok adrenaliny. Posiadasz polisę NNW i wiesz jakie sporty objęte są ochroną? Warto również pomyśleć nad rozszerzeniem ochrony, która obejmuje zawał oraz udar.
Jak ubezpieczyciele definiują sporty ekstremalne?
Definicja sportów ekstremalnych może się różnić w zależności od Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Zwykle przyjmuje się, że sport ekstremalny to:
- Aktywność sportowa, która wymaga dużych umiejętności, odwagi i działania w warunkach podwyższonego ryzyka.
Pamiętajmy, że dana dyscyplina w zależności od firmy może być sklasyfikowana jako sport ekstremalny lub sport podwyższonego ryzyka.
Czy morsowanie wymaga odwagi? Tak. Czy morsujemy w warunkach podwyższonego ryzyka? Jeśli uznać przerębel na zamarzniętym jeziorze, to tak? Czy morsowanie wymaga dużych umiejętności? Raczej nie, bo morsować może każdy. Czy więc morsowanie możemy zaliczyć do sportów ekstremalnych?
Do ekstremalnych sportów zimowych możemy zaliczyć m.in.:
- Alpinizm
- Wspinaczka górska
- Snowboarding
- Saneczkarsko
- Narciarstwo zjazdowe
Eksperci SuperUbezpieczenia.pl potwierdzają, że morsowanie nie znajduje się jako wyłączenie w umowach o ubezpieczeniu NNW. Oznacza to, że jeśli nie znajduje się w wyłączeniu, to ta osoba podczas morsowania jest objęta ochroną w ramach polisy NNW.
Czy morsowanie to rażące niedbalstwo?
Czy morsować może każdy? I tak i nie. Morsowanie to aktywność dla ludzi w każdym wieku. Nie jest ono jednak wskazane dla osób, które mają problemy z układem sercowo-naczyniowym lub oddechowym. Ważne jest, by przed rozpoczęciem swojej przygody z zimnymi kąpielami skonsultować się z lekarzem.
W umowach ubezpieczeniowych nie pojawia się dokładna definicja rażącego niedbalstwa. Uznaje się jednak, że to:
- Za rażące niedbalstwo można uznać zachowanie, które odbiega od przyjętych norm i obowiązujących społecznie zasad. Potocznie możemy tak nazwać bezmyślne działanie, które doprowadza do jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia. Każdy kto nieostrożnie się zachowa może nie otrzymać odszkodowania od ubezpieczyciela.
Jeśli więc wiemy, że nasz stan zdrowia nie pozwala nam morsować, a mimo wszystkich przeciwskazań decydujemy się na lodowate kąpiele, wówczas podczas wystąpienia nieszczęśliwego wypadku możemy nie otrzymać od ubezpieczyciela odszkodowania.
Polacy kochają sport i często decydują się na różne dyscypliny sportowe. Morsowanie to nie tylko aktywność, która pomaga zadbać o zdrowie, ale również doskonała okazja do poznania wielu ciekawych osób.
Warto pamiętać o tym, że podczas np. jazdy na rowerze, trekkingu w górach lub podczas jazdy na nartach może dojść do nieszczęśliwego zdarzenia. Posiadając polisę NNW obejmujące naszą ulubioną dyscyplinę mamy pewność, że uzyskamy środki, które pomogą nam szybko wrócić do pełnej sprawności.