Jezioro Niegocin – atrakcja Mazur

Jezioro położone jest na terenie nazywanym „ krainą tysiąca jezior”. Powstało z roztopionych bloków lodowych podczas cofania się lodowców. Jest jednym z ponad 2000 jezior na Pojezierzu Mazurskim.

Jezioro Niegocin – historia

Z jeziorem związana jest legenda o Świętym Brunonie z Kwerfurtu, który na wzgórzu poniósł śmierć męczeńską. Zatem kim był? Był kanonikiem katedralnym w Magdeburgu, towarzyszył podczas podróży do Watykanu Cesarzowi Ottonowi. Prawdopodobnie zginał na wzgórzu, na którym postawiono w 1910 roku żeliwny krzyż, upamiętniający jego śmierć. Ze wzgórza widać panoramę jeziora Niegocin oraz Giżycka.

Jezioro Niegocin – jak dotrzeć?

Jeśli wystartujecie z Warszawy, to do wyboru macie trzy trasy. Pierwszą z nich, która jest najkrótszą trasą przebiega przez Wyszków, Ostrów Mazowiecki, Zambrów, Łomżę, Pisz i Orzysz. Liczy tylko 254 km i powinno zająć ok. 4 godziny.

Jezioro Niegocin – morsowanie

Jezioro jest niewątpliwie istnym rajem dla osób, zażywających zimne kąpiele. To teren, gdzie o każdej porze roku można spotkać zaciekawionych turystów, podziwiających krajobraz. Naukowcy naliczyli 16 gatunków ryb, które żyją w tym jeziorze. Przeważają leszcze, płocie, węgorze i sandacze. Dla osób, lubiących długie jazdy rowerem, mogą skorzystać ze szlaków rowerowych wokół jeziora. Długość trasy wynosi ok. 30 km. Podczas takiej wyprawy można zobaczyć sporo atrakcji np. most obrotowy w Giżycku, zamek krzyżacki, wzgórze Świętego Brunona z Kwerfurtu, amfiteatr w Wilkasach i wiele pozostałych miejsc. Niegocin jest największym natężeniem ruchu żeglarskiego w Polsce. Przez jezioro przebiegają również szlaki żeglugi wodnej np. z Giżycka do Mikołajek.

Źródło: marinalester.pl, fot. Instagram @dziadekklozetowy, www.instagram.com/p/CYe6S1CNsCa/