Jezioro Łebsko – super perła Pomorza

Jest największym jeziorem leżącym przy polskim wybrzeżu, zajmuje trzecie miejsce pod względem wielkości ( po jeziorach Śniadrwy i Mamry). Znajduje się praktycznie w samym sercu Słowińskiego Parku Narodowego.

Jezioro Łebsko – historia

Tak, jak wcześniej wspomnieliśmy jest to trzecie, co do wielkości jezioro, które znajduje się w północnej części Polski, na terenie Słowińskiego Parku Krajobrazowego, założonego w roku 1967. Jego wyjątkowość polega na jego położeniu, jezioro Łebsko jest jeziorem przybrzeżnym, które od Morza Bałtyckiego jest oddzielone pasmem Mierzei Łebskiej.

Jak powstało? Na skutek podniesienia wód w Bałtyku i zalania łąk, na których obecnie znajduje się jezioro. Zasilnie jest przez wody rzeki Łeby. Dodatkowo połączone jest kanałami z Jeziorami Gardno i Sarbsko, a także z Morzem Bałtyckim.

Jezioro Łebsko– jak dotrzeć?

Dojazd samochodem nie powinien być dla was problemem, z racji tego, że przed SPN znajduje się ogromny parking. Koszt postoju wynosi 6 zł za godzinę.

 

Jezioro Łebsko – morsowanie

Ze względu na ochronę jeziora, rekreacja nad zbiornikiem jest utrudniona, dlatego tylko w kilku miejscach można podziwiać piękne widoki akwenu m. in. Rąbce, przy Muzeum Wyrzutni Rakiet, ok. 1km na wschód od Kluk oraz w miejscowości Żarnowska.

Jeśli wybierzemy się na sam brzeg w miejscowości Rąbka, stoi obecnie wieża widokowa, z której możemy skorzystać bezpłatnie. Poniżej znajduje się drewniane molo pod którym możemy swobodnie spacerować. Z kąpielą bywa różnie, są wyznaczone specjalne miejsca. Można wspomnieć, że jezioro jest rajem dla wędkarzy oraz jest świetnym spotem dla kitesurferów, windsurferów w okresie letnim.

Największa atrakcją są statki kursujące po Jeziorze, można je zobaczyć między dwoma miejscami, które warto odwiedzić, mowa tutaj o miejscowości Rąbka i o Wyrzutni Rakiet.

 

 

Źródło: infogdansk.pl, fot. Instagram @kam_il_um, www.instagram.com/p/CS4kQd8twp3