Leczenie zimnem jest znane od lat i sprawdza się doskonale w walce z kontuzjami, urazami kostnymi, stawowymi i mięśniowymi. Morsy przyznają, że kąpiele w zimnej wodzie są doskonałą formą rehabilitacji i regeneracji organizmu. W tym artykule wyjaśnimy na czym polega tzw. krioterapia miejscowa.
Zimno w walce z bólem
Ból związany z urazami można wyeliminować na różne sposoby. Osoby związane z fizjoterapią i rehabilitacją zaznaczają, że leczenie zimnem chorego miejsca pozwala złagodzić ból. Krioterapia miejscowa pozwala poprawić jakość życia i skutecznie walczy z bólem. Taka metoda cieszy się coraz większą popularnością i jest wykonywania w bardzo wielu ośrodkach rehabilitacyjnych.
Na czym polega krioterapia miejscowa?
Zabieg ten polega na schładzaniu tkanki za pomocą azotu lub dwutlenku węgla (substancji ciekłych przechodzących w postać gazową). Dzięki wysokiemu ciśnieniu uwalnia się gaz o temperaturze (azot wydobywa się z aparatu do krioterapii o temperaturze -190 stopni C, a dwutlenek węgla -75 stopni C).
Podczas zabiegu w zależności od kontuzji pacjent leży lub siedzi. Fizjoterapeuta nakierowuje dysze na bolące miejsce i steruje tak, by gaz nie był nakierowany w jedno miejsce przez cały czas. Tutaj należy pamiętać o tym, że zbyt bliskie zbliżenie dyszy do skóry może doprowadzić do odmrożenia. Uznaje się, że w przypadku azotu powinno to być co najmniej 15 cm od skóry, a przy dwutlenku węgla ok. 5 cm.
Jak przygotować się do zabiegu?
Pojedynczy zabieg trwa zwykle od 30 sekund do 3 minut. Dokładna liczba zabiegów i ich częstotliwość jest ustalana z lekarzem. Przypominamy, by przed rozpoczęciem zabiegu krioterapii miejscowej należy:
- Dokładnie umyć i osuszyć skórę w miejscu wykonywania zabiegu
- Nie stosować na chłodzone miejsce żadnych kosmetyków i maści
- Zdjąć biżuterię
W momencie, gdy pacjent poczuje ból lub pieczenie albo skóra nienaturalnie zmieni swój kolor należy bezwzględnie przerwać zabieg.
Efekty krioterapii miejscowej można już zauważyć kilka minut po zabiegu. Najpierw można poczuć zmniejszenie bólu, a po ok. 30 minutach po zabiegu zauważa się zahamowanie stanu zapalnego. Powrót do normalnej temperatury miejscowej w leczonym miejscu następuje dopiero po ok. 2-3 godzinach od zabiegu.
Krioterapia miejscowa sprawdza się podczas leczenia takich chorób i urazów jak:
- Reumatoidalne zapalenie stawów
- Dna moczanowa
- Hemeroidy
- Rwa kulszowa
- Stłuczenia, krwiaki
- Przykurcze stawów
- Obrzęki
- Zapalania stawów i tkanek miękkich
- Oparzenia
- Napięcia stawów